10 dizajnových štýlov sedačiek, ktoré vášmu domovu pridajú osobitý ráz

V našom pátraní po tom, ako vám opätovne poskytnúť inšpiráciu, sme zozbierali 10 dizajnových štýlov pohoviek, z ktorých každý ukrýva vo svojich vizuálnych prvkoch zreteľný kúsok histórie. Nezáleží na tom, či ste začínajúcim dizajnérom, alebo vás jednoducho zaujíma obrovská škála typov a štýlov pohoviek - tento článok vám totižto v oboch prípadoch poskytne príležitosť dozvedieť sa o danej téme niečo viac. Všetky z nasledujúcich štýlov pritom úspešne prešli testom času a tak aj napriek svojmu ozaj historickému pôvodu ich je možné nájsť v domácnostiach aj dnes. 

Sedačka Chesterfield

Pochádzajúc z 18. storočia, sedačka Chesterfield sa pýši naozaj zaujímavou históriou. Prvým, kto ju vlastnil, bol totižto štvrtý gróf z anglického Chesterfieldu. Dokonca bol v podstate aj jej autorom, nakoľko to bol práve on, kto vydal pokyn na jej vytvorenie. Od miestnych majstrov si totižto vyžiadal skonštruovanie takého špecifického typu nábytku, na ktorom by bolo možné vzpriamene a pohodlne sedieť bez toho, aby sa jeho oblečenie pokrčilo.

Sedačka Chesterfield sa v konečnom dôsledku v priebehu histórie stala symbolom vznešenej sofistikovanosti, ktorý pôsobil v súčinnosti aj so svojim špecifickým a komplikovaným šarmom. Tento štýl je definovaný najmä použitím kože, zvalcovaných, úzkych opierok a taktiež použitím rovnakej výšky operadla, ako aj jej opierok. Zároveň je naozaj charakteristický prešívaným efektom a absenciou zadných vankúšov.  


Sedačka Cabriole 

Poniektorí tvrdia, že nič nesymbolizuje nábytok 18. storočia tak, ako práve ozdobná nábytková noha. So svojou zakrivenou hornou časťou, ktorá smeruje von a so zakrivenou spodnou časťou smerujúcou dnu v jemnom tvare písmena S, je tento typ je spájaný s obdobím Ľudovíta XV.

Štýl sedačky Cabriole je typický svojim odkrytým a často zakriveným dreveným rámom, a taktiež aj mierne zníženými opierkami oproti operadlu. Štýl tejto pohovky je však okrem iného príznačný aj jemnými, neprerušovanými líniami a absenciou zadných vankúšov. V príklade (uvedenom na fotografii pod textom) je však možné vidieť, že dizajnér znázorneného interiéru sa rozhodol vankúše pridať - čím razantne ovplyvnil konečný výsledok, ktorý je však vskutku očarujúci. 


Sedačka Camelback 

Vytvorenie sedačky v tomto štýle je pripisované londýnskemu stolárovi a dizajnérovi nábytku Thomasovi Chippendalovi, ktorého meno výrazne ovplyvnilo anglickú dekoračnú scénu neskorého 18. storočia. Pôvodná pohovka tohto typu disponovala klenutou zadnou časťou, ktorá sa v strednej časti pohovky nenápadne dvíhala a naopak smerom k jej opierkam zasa plynule klesala.

Ostatnými charakteristickými znakmi tohto typu sú opierky v tvare valca alebo kocky, čalúnené a odkryté nohy pohovky, ktorá sa zvyčajne vyrába bez akýchkoľvek vankúšov nachádzajúcich sa na jej operadle. Je úžasné, ako dizajnéri na fotografii nad odstavcom zakomponovali týmto štýlom inšpirovanú pohovku do daného prostredia a dodali jej tak neformálny a lákavý vzhľad. 


Sedačka Lawson 

Štvrtým typom pohovky na našom zozname je pohovka vytvorená Thomasom W. Lawsonom, americkým biznismenom a autorom, ktorý tento model vytvoril pre získanie väčšieho komfortu. Prvá pohovka zostrojená v tomto štýle tak bola na trh uvedená so svojou zadnou časťou plnou vankúšov.

Dnes je možné rozoznať pohovku Lawson už iba podľa troch zadných vankúšov a opierok nižších, ako je samotné operadlo pohovky (pričom je možné konštatovať, že opierky sú jemne zrolované, alebo v tvare kocky). Rovnako je na trhu možné nájsť tieto pohovky s rôznymi textilnými, či koženými povrchovými úpravami a rôznymi materiálmi zakomponovanými do pohovky vo forme dodatkov, ktorými môžu byť či už napr. kov, alebo aj drevo.  


Sedačka Tuxedo 

Požičiavajúc si meno newyorského mesta Tuxedo Park, táto sedačka je považovaná za jednu z prvých predzvestí signalizujúcich príchod modernizmu v 20. rokoch 20. storočia. Jej štýl je daný opierkami v rovnakej výške ako je aj operadlo (ktoré zvyčajne dosahuje väčšie rozmery, než ostatné pohovky spomínané v článku), pričom samotná pohovka výrazne inšpirovala pôvab a eleganciu daného času.

Prvé verzie pohovky sa objavovali s iba jedným radom prešívaných vankúšov a odkrytými nohami. Vankúše však nie sú jej povinnou časťou. Rozhodne však ale zvyšujú jej pohodlnosť, a to najmä v jej prípade, kedy má sedačka naozaj vysoké opierky. 

 


Sedačka English Rolled Arm

Pravdepodobne najpohodlnejší a najútulnejší typ pohovky, na ktorý kedy narazíte, bude pohovka English Rolled Arm vytvorená na prelome storočí, ktorá svojim zjavom okamžite evokuje britskú vidiecku atmosféru. Niektoré z hlavných charakteristík sú: pevné operadlo a nízko položené nohy na kolieskach. Je zrejmé, že v súčasných dekoračných trendoch táto pohovka jednoznačne vedie, nakoľko už sama o sebe do miestnosti prináša akýsi príjemný pocit tepla, ktorý je potrebný v každom modernom dome.


Sedačka Knole

Je známe, že v období pred 17. storočím sedačky neexistovali. Miesto nich sa vo veľkej miere využívali obyčajné lavice. Vznik tejto pohovky sa preto datuje na skorý začiatok 17. storočia, kedy bolo pre Knole (historický anglický dom) objednané čalúnené kreslo. Klasický štýl tejto pohovky tak možno jednoducho rozoznať prostredníctvom jej rovného, vysokého operadla a naklonených, nastaviteľných opierok (nakoľko sa v dávnych dobách často využívali ako ochrana pred prievanom).

Koncovky pohovky zabalené motúzmi tradične spájali zadné operadlo s opierkami. Aj keď popularita tohto štýlu v poslednej dobe značne poklesla, ním inšpirované pohovky (dodávajúce interiéru klasický, pôvabný štýl) je možné nájsť v moderných domovoch aj v súčasnosti.  


Sedačka Bridgewater

Elegantná, neformálna a pohodlná pohovka Bridgewater je ideálna pre konverzácie alebo sledovanie filmu s priateľmi. V súčasných schémach dizajnu vytvára svojim jemne zrolovaným operadlom, nižšie odsadenými opierkami a preplnenými vankúšmi naozaj príjemný dojem. Tento štýl je taktiež známy aj ako štýl s brezovými opierkami, alebo anglická troj-sedačka. Dôrazné britské dedičstvo je pritom zvýraznené aj lemom, ktoré zakrýva nohy pohovky.


 Sedačka z polovice storočia

Pojem „moderný z polovice storočia" opisuje naozaj významné dizajnové hnutie, ktoré sa vo svete objavovalo od polovice 30. rokov 20. storočia do roku 1965. Pohovky, ktoré k takémuto štýlu patrili, zvyčajne mávali zjednodušenú podobu s nízkymi nohami, zvyčajne v tvare kocky. V súčasnosti je však potrebné počítať s množstvom rôznych variácií pohovky, ktoré sa môžu od pôvodného modelu podstatne líšiť.

Je možné konštatovať, že pokiaľ sa jedná o moderné pohovky z polovice tohto storočia, pri ich konštrukcii a dizajne platí naozaj len niekoľko pravidiel. V prvom rade ich je tak možné jednoducho rozoznať prostredníctvom vždy prítomného retro vzhľadu, organických tvarov a silnej prítomnosti geometrie. Pokiaľ tak túto pohovku vložíte do moderného interiéru - dojem, ktorý vytvorí, vás jednoznačne prekvapí a inšpiruje zároveň.


 Zložená sedačka

Funkčnosť, ako základný atribút propagovaný modernizmom, je v tomto prípade dôsledne zvýrazňovaný použitím modulárnych komponentov zloženej pohovky. Tento praktický dizajn navyše kombinuje koncové a rohové jednotky, pohovky, kreslá a/alebo ležadlá.

Zložené pohovky sú vynikajúcou voľbou pre moderné izby s vysokým stropom alebo viacerými oknami. Taktiež sú vynikajúcim doplnkom pre zaplnenie obrovského priestoru a to najmä takého, ktorý má byť využívaný na formálnejšie účely. Z tohto tvrdenia tak jednoznačne vyplýva, že pohovky tohto typu ozaj nie sú dobrou voľbou pre malé interiéry.

Pevne veríme, že tento článok Vám pomohol pri identifikácii jednotlivých štýlov pohoviek. Ktorý sa stal Vašim favoritom? Neváhajte a podeľte sa s nami o Váš názor!  

Chyby, ktorým sa treba vyvarovať pri kúpe novej po...

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

 

Predajňa v CITY PARKU

Exkluzívna predajňa sedacích súprav EL GAUČO sa nachádza priamo v obchodnej pasáži CITY PARK v Trnave. Na ploche 800 m2 ponúka viac ako 40 typov vystavených sedačiek, aby ste sa o ich kvalitách mohli presvedčiť ešte pred samotnou kúpou. EL GAUČO sa zameriava i na rozšírený sortiment exkluzívneho nábytku - stoly, stolíky, stoličky.

pre1pre4
logo 2

800 m2

predajnej plochy v CITY PARKU

viac ako 40

vystavených sedacích súprav v predajni

viac ako 450

predajných položiek ponúkaných z nášho sortimentu

city park

Copyright El GAUČO s.r.o. 2017, web a seo: fg Ateliér