20 optických trikov na zväčšenie malej obývacej izby

Inšpirujte sa našimi tipmi a trikmi pre optické zväčšenie svojho obývacieho priestoru a vytvorte aj z tých najmenších miestností, proporčne vyhovujúce interiéry. 

1. Zadovážte si závesné koše, ktoré vám jednoducho poskytnú úložné priestory navyše

Pokiaľ vo vašom domove čelíte problému nedostatku miesta, jediným spôsobom ako ho bez najmenšej námahy rozšíriť je expandovať do výšky. Zaobstarajte si preto vkusné závesné koše, ktoré umiestnite na steny vo vašom interiéri. Nakoľko sú ideálnym miestom pre uskladnenie všetkých drobností, neváhajte do nich nahádzať všetky hračky, knihy, či časopisy, ktoré sa po dome zvyknú povaľovať a zaberať miesto.  

2. Zakomponujte do miestnosti skrinky navyše

 Ak by ste sa (rovnako ako majiteľ obývacej izby na fotografii) rozhodli takýmto nápadom inšpirovať, jednoznačne nezabudnite na fakt, že ideálnym pre takéto umiestnenie nie je akýkoľvek kus nábytku. Vhodnými a práve na to určenými sú kuchynské nástenné skrinky. Dôležité je však pri ich výbere a používaní dbať aj na maximálne zaťaženie skriniek, aby náhodou nedošlo k ich preťaženiu a následnému uvoľneniu sa.

3. Upriamte pozornosť na výrazne kúsky

Pri zariaďovaní izby si vyberte jeden alebo dva výrazné doplnky, ako napr. stolovú lampu nadmernej veľkosti, neprehliadnuteľné umelecké dielo visiace na stene, alebo čalúnené kreslo s nádhernou látkou. Zvyšok miestnosti pritom ponechajte naozaj jednoduchý a čistý. To udrží miestnosť primerane modernú a štýlovú, pričom samotný vzhľad interiéru odpúta pozornosť od svojej veľkosti.  

4. Vymeňte klasickú sedačku za pohodlné kreslo väčších rozmerov

Objemná pohovka dokáže priestor pohltiť naozaj rýchlo, takže pokiaľ máte malú izbu, v ktorej sa ale mienite pravidelne a pohodlne usádzať iba vy - položte si otázku, či by ste si v nej nevedeli predstaviť miesto klasickej sedačky rovnako pohodlné kreslo, ktoré je o niečo rozmernejšie ako jeho klasická verzia. Nakoľko je toto tzv. 1,5-miestne kreslo ale menej agresívne pri zaberaní priestoru než sedačka - je vynikajúcou voľbou. 

5. Zabráňte preplnenému priestoru využitím rohovej sedačky

Tento malý privítací salón je pomerne dlhý a úzky. Pokiaľ by obsahoval aj mohutnú sedačku, izba by pôsobila neskutočne stiesnene. Avšak využitím štýlovej rohovej sedačky sa priestor znamenite otvoril a svojim majiteľom poskytol útulný kútik. 

6. Na vymaľovanie stien používajte výhradne svetlé farby

Súčasnými obľúbencami v rámci farebnej palety sú jemná ružová (rovnaká ako na fotografii), svetlomodrá, svetlosivá a tlmená fialová farba. Tieto odtiene totižto dokážu z akejkoľvek malej izby vytvoriť svieži a príjemný priestor, ktorý je nesmierne útulný. 

7. Využívajte kompaktné taburetky miesto mohutných stoličiek

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by ste nikdy nemali urobiť v malej obývacej izbe - je preplniť ju príliš veľkým množstvom nábytku. Miesto robustnej sedačky si preto radšej vyberte takú, ktorá bude primeraná veľkosti priestoru. Miesto mohutných stoličiek a kresiel si zasa zvoľte štýlovejšie taburetky, ktoré zaberú omnoho menej priestoru. Vďaka ľahkej manipulácii s nimi bude totižto izba priestrannejšia.  

8. Investujte do multifunkčného nábytku

V prípade malých izieb je vlastníctvo multifunkčného nábytku doslova výhrou. Vezmite si napríklad konferenčný stolík, ktorý je v prípade potreby možné použiť aj ako úložný kôš. Ide o veľmi praktický vynález, ktorý umožňuje odstrániť neporiadok z izby elegantným spôsobom a to takmer okamžite. Rovnako sa pri zariaďovaní izby odporúča zainvestovať aj do taburetiek s odnímateľným vekom, alebo sedačkou s úložným priestorom. 

9. Odpútajte pozornosť od vchodových dverí

Je nesmierne náročné vytvoriť miesto pre ničím nerušený relax, do ktorého zasahujú neustále sa otvárajúce vchodové dvere. Premiestnite preto pozornosť z vchodových dverí na zaujímavo naaranžovaný stred miestnosti. Na fotografii môžete vidieť výsledok takéhoto myslenia, ktorý si za stredobod miestnosti zvolil vkusnú dvoj-sedačku a pohodlné kreslo, ktoré sú uložené v 90-stupňovom uhle, k úzkemu bočnému stolíku a lampe. Pri takomto zariaďovaní izby pritom dbajte na skutočnosť, že studená a neutrálna farebná paleta perfektne vynikne v kombinácii s rustikálnymi omietkami a roletami, ktoré miestnosti prirodzene pridávajú rozmer. 

10. Dekorujte vertikálne

Na fotografii je možné vidieť skvelý príklad tohto pravidla. Ide totižto o kompletne bielu izbu, ktorá bola pozmenená a doplnená o vertikálny blok geometrického vzoru, ktorý jednoznačne priťahuje pozornosť návštevníkov. Pre zladenie výzoru miestnosti je tento vzor taktiež napodobnený na priehľadnej záclone, ktorá do priestoru prepúšťa mnoho prirodzeného svetla a vytvára tak čistý a jasný dojem. Vďaka elegantnému podstavcu mramorovej lampy sa vylúčila potreba bočného stolíka, čo opäť raz pomohlo ušetriť priestor v miestnosti.  

11. Nebojte sa kombinácií s drevom

Pokúste sa popremýšľať o alternatívach tradičného nábytku obývacej izby, akým je napr. klasická troj-miestna sedačka. Útulnú a praktickú miestnosť je totižto možné vytvoriť aj bez použitia masívnych kusov nábytku. Vymeňte preto čalúnené kreslá za drevené hojdacie kreslo s vankúšmi a klasickú knižnicu za priestorovo-úsporné police v tvare rebríka. Nezabudnite pritom vymaľovať steny jemnými odtieňmi farebnej palety a samozrejme dokúpiť doplnky. 

12. Do stiesnených miestností vložte rohovú sedačku

Ešte pred tým, než sa rozhodnete zariaďovať obývaciu izbu atypického tvaru, pouvažujte o tom, ako najlepšie využiť všetok dostupný priestor v nej. Popremýšľajte o rohovej sedačke a nezvyčajných konferenčných stolíkoch, ktoré vám poslúžia aj ako dodatočný úložný priestor. Tmavú izbu pritom obohaťte o čo najväčšie množstvo bielej farby, aby ste z prirodzeného svetla v miestnosti vyťažili maximum.

13. Vyzdobte interiér nevšednými kúskami

S bielou farbou na stenách, bielym stropom a bielou podlahou sa v akomkoľvek interiéri môžete cítiť ako v nemocničnej izbe. Nebojte sa preto do izby zakomponovať aj nevšedné kúsky, ktoré jeho dizajn maximálne oživia. Využiť pre tento účel je možné napr. kožené kreslo, červenú lampu, či vlnený koberec, ktoré budú dotvárať celkový príjemný dojem z tejto miestnosti.

14. Využite svetlo v miestnosti vo svoj prospech

Ozvláštnite svoj obytný priestor modernými visiacimi svetielkami a starostlivo umiestneným okrúhlym konferenčným stolíkom. V prípade, že by vašim hosťom chýbalo dodatočné miesto na sedenie, neváhajte im poskytnúť aj štýlové sedacie vaky alebo taburetky. 

15. Vystavte všetky dôležité dekorácie

Len preto, že vaša izba nemá obrovské rozmery - neznamená to, že by ste z nej mali automaticky schovať všetky vaše obľúbené dekorácie. Pokiaľ doma máte také objekty, ktoré naozaj stoja za vystavenie, potom ich aj vystavte. A to napríklad na dlhej, nezakrytej poličke priamo nad sedačkou.  

16. Nebojte sa využiť vzory

Vzory dokážu fungovať rovnako dobre ako vo veľkých, tak aj v malých miestnostiach. Je však dôležité si veľmi dobre premyslieť, kam ich vrámci priestoru začleníte. Nie všetky vzory sa totižto hodia ku každému objektu v miestnosti. Vlnené tkaniny sú výborným doplnkom k vidiecky štylizovaným krbom. Tartan, kockovaný vzor, kašmír a kvetinové vzory sú zasa vhodné na vankúše, pohovky a kreslá. Nezabúdajte však na to, že pri využití viacerých vzorov by steny mali ostať jednoduché a jednofarebné.  

17. Oživte vzhľad miestnosti svojráznym nábytkom

Zatiaľ čo odstránenie neporiadku je dôležitou súčasťou cesty k vizuálnemu zväčšeniu izby, nemusí to nevyhnutne znamenať, že vaša izba ostane takmer bez nábytku. Vyskúšajte napr. kombináciu koženého kresla s tradičným krbom a zistíte, že neexistuje žiadny lepší spôsob, ktorým by sa dal navodiť pocit teplého a útulného prostredia.  

18. Využite naplno priestor pod schodmi

Nevyužívaný priestor pod schodmi je vynikajúcim a pritom nenápadným miestom na uskladňovanie všetkého neporiadku a zbytočných dekorácií, ktoré doma máte. Pokiaľ máte problém s malou rozlohou miestností a potrebujete využiť každý jej centimeter, neváhajte sa spoľahnúť na úložný priestor pod schodmi a vytvorte si tak útulnú miestnosť podľa svojich predstáv. Na uvedenej fotografii môžete vidieť, ako sa z tohto priestoru prostredníctvom zabudovanej knižnice a sedačky vytvorila dokonalá relaxačná zóna. 

19. Pracujte s pôvodnými rázom miestnosti

Oživte pôvodné prvky miestnosti čerstvým náterom farby a ich jemnou rekonštrukciou. Na uvedenej fotografii môžete vidieť, že jej majiteľ túto radu poslúchol a dodal tak interiéru nesmierne štýlový a moderný nádych.  

20. Maximalizujte úložný priestor

Malé obývacie izby je potrebné udržiavať svieže a čisté, preto musí mať každý objekt v miestnosti svoje vlastné miesto. To zároveň značí aj potrebu veľkého úložného priestoru, preto sa uistite, že ho v interiéri máte dostatok. Spôsobov, ako ho nadobudnúť, je hneď niekoľko. Vynikajúcim spôsobom sú závesné koše na steny, police, či otvorené skrine. 

Trendy v oblasti bytových dekorácií pre rok 2020

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

 

Predajňa v CITY PARKU

Exkluzívna predajňa sedacích súprav EL GAUČO sa nachádza priamo v obchodnej pasáži CITY PARK v Trnave. Na ploche 800 m2 ponúka viac ako 40 typov vystavených sedačiek, aby ste sa o ich kvalitách mohli presvedčiť ešte pred samotnou kúpou. EL GAUČO sa zameriava i na rozšírený sortiment exkluzívneho nábytku - stoly, stolíky, stoličky.

pre1pre4
logo 2

800 m2

predajnej plochy v CITY PARKU

viac ako 40

vystavených sedacích súprav v predajni

viac ako 450

predajných položiek ponúkaných z nášho sortimentu

city park

Copyright El GAUČO s.r.o. 2017, web a seo: fg Ateliér