8 šikovných tipov na to, ako si zariadiť dom v rustikálnom štýle

Nie je žiadnym prekvapením, že pôvab rustikálnych obývacích izieb v oblasti dizajnu rozpútal hotové šialenstvo. Od konštrukčných prvkov a odkrytých základov až po priemyselne inšpirovaný nábytok a osvetlenie je pritom zrejmé, že tento štýl na svojej obľúbenosti tak skoro nestratí. Opätovne totižto prináša starobylý koncept dizajnu, ktorý sa sústredí nielen na moderný nábytok, ale aj na zachované a exponované architektonické prvky. Zahŕňa tak napríklad aj naoko nedokončené interiéry a odkryté trámy, ktoré sú tým najlepším spôsobom ako aj vo svojom domove dosiahnuť vidiecku atmosféru.

Rustikálny štýl je charakteristický svojou praktickosťou a funkčnosťou, pričom zároveň zdôrazňuje voľné tvary a prírodné materiály. V poslednej dobe sa tak stáva jedným z najštýlovejších a zároveň aj najžiadanejších bytových dizajnov. Preto ak sa aj vy radíte k fanúšikom tohto štýlu, v ktorom si želáte zariadiť svoj dom - ponúkame vám 8 základných tipov ako na to. 

1. Inšpirujte sa budovami, ktoré dýchajú históriou

Aby ste sa dokázali správne rozhodnúť v otázke výberu industriálnych detailov pre vaše bývanie, odporúča sa ešte pred samotným zariaďovaním interiéru navštíviť viaceré staré budovy a práve z nich načerpať inšpiráciu. Dokážu vám totižto poskytnúť hneď niekoľko kreatívnych nápadov, ktoré vám v začiatkoch vytvárania rustikálneho interiéru jednoznačne pomôžu. Drevené krovy, odkryté tehlové steny a oceľové stĺpy sú pritom tie najčastejšie elementy, ktoré v starých budovách môžete nájsť a zároveň ich môžete preniesť aj do svojho vlastného bývania. Doprajte si preto dostatok času na to, aby ste preskúmali všetky vhodné budovy vo svojom okolí a načerpali z nich dostatok vami vyhovujúcej inšpirácie.

2. Vyberte si priemyselne inšpirovaný nábytok s minimom detailov

Vďaka popularite rustikálno-priemyselných interiérov sa na trhu vytvorila naozaj široká ponuka nábytku, ktorá spadá práve do daného štýlu. Väčšina z týchto kúskov je pritom vytvorená z jednoduchých materiálov s minimom detailov. Tie si ale samozrejme môžete dotvoriť podľa vlastných predstáv. Kované železné stoličky vedia pôsobiť krajšie už len napríklad tým, že ich doplníte o atraktívne vankúše, či podsedáky. Výborným doplnkom okrem takýchto stoličiek sú aj párové svietidlá s podobným dizajnom a monochromatickými prvkami. Pokiaľ sa snažíte o spojenie rustikálneho štýlu so sivou farbou, vynikajúcou voľbou je aj investícia do sivých monochromatických kusov nábytku, ktoré interiér jednoznačne zveľadia.

Dôležitým pri výbere už spomínaného nábytku je však taktiež myslieť na to, že v každom prípade je potrebné nechať ho vyniknúť vo svojej prirodzenej kráse. Najvhodnejšou voľbou sú preto kusy nábytku vyrobené z masívneho dreva, ktoré je možné charakterizovať ako robustne sofistikované a pôvabné. Vzhľadom k snahe vyzdvihnúť autentickosť nábytku sa taktiež nebojte jeho rôznych prasklín, ošúchaného vzhľadu, či olúpanej farby a nechajte ich vyniknúť. Sú to totižto práve tieto detaily, ktorú mu dodajú na jeho požadovanom rustikálnom výzore. 

3. Zakomponujte do interiéru vaše obľúbené rustikálne kovy

Používanie rustikálnych kovov sa stalo prominentnou záležitosťou v časoch, kedy sa výroba železa a ocele stala populárnou nie len v Spojených štátoch, ale aj v ostatných častiach sveta. Tieto materiály boli pritom často využívané aj ako stavebné materiály samotných budov. Na základe týchto faktov je tak možné konštatovať, že jedným zo spôsobov ako do miestnosti zakomponovať rustikálny dizajn, je využiť v nich opracované železo a iné priemyselné materiály. Tieto kovy pritom vyzerajú skvelo nie len samy o sebe, ale taktiež aj v podobe tých najrôznejších doplnkov modernej obývacej izby. Okrem tepaného železa je pritom vynikajúcim kovom pre tento účel aj zliatina železa, nikel, či meď. Je však potrebné zdôrazniť, že kľúčom k nápaditému rustikálnemu dizajnu je mix tých najrôznejších materiálo 

4. Odkryte mechanické detaily svojej obývacej izby

Jedným z najvýznamnejších prvkov rustikálnej izby je aj odhalenie jej jednotlivých mechanických detailov. Svoju malú obývaciu izbu zariadenú v tomto štýle tak môžete pozdvihnúť na vyššiu úroveň prostredníctvom klasických rustikálnych lámp, alebo svietidiel inšpirovaných kladkou. Nakoľko mechanické detaily týchto svietidiel sú odhalené v plnej miere - nič nenechávajú na predstavivosť. Práve tento krok je pritom jedným z tých najzákladnejších pri snahe vytvorenia rustikálneho dizajnu. Jadrom rustikálneho dekorovania je totižto surový pôvab doplnkov, ktorý im pomáha udržiavať prirodzený charakter tohto štýlu.

Pravé dekoračné poklady vhodné do rustikálneho interiéru však môžete nájsť nielen v najmodernejších obchodoch, ale taktiež aj v bazároch. Pátrajte v nich po autentických veciach z minulosti, ktoré do interiéru zariadeného v tomto štýle prinesú oveľa väčšiu prirodzenosť. Nebojte sa pritom ani o niečo viac zničených kúskov. Niekedy stačí objavenú vec len poriadne vyčistiť, alebo zbrúsiť starú farbu, či náter a dokonalý kúsok bude na svete. 

5. Miešajte a kombinujte moderné detaily so starými kúskami

Krása modernej rustikálnej obývacej izby spočíva v jej schopnosti kombinovať ako súčasné a moderné kúsky, tak aj staršie dekoratívne prvky. Do interiéru zariadeného v tomto štýle je tak možné zakomponovať aj najmodernejší typ televízie s plochou obrazovkou a miestnosť na svojom štýle nestratí (ak ju umiestnite vhodne). Ideálnym miestom je pritom odhalená tehlová stena, alebo polička vytvorená zo spracovaného železa a dreva. Závesné svetlá s klasickými žiarovkami a kovovými prvkami môžu rustikálnej atmosfére vašej modernej izby taktiež výrazne pomôcť. Dôležité je ale podotknúť, že na podlahu je v prípade obývacej izby s televízorom vhodné iba tvrdé drevo, ktoré sa neodporúča prekrývať kobercom. Je totižto dôležité, aby vynikla jeho prirodzená krása. Koberec však môžete umiestniť do oblasti s viacerými modernými technológiami ako napríklad s už spomínanou televíziou, nakoľko ním zjemníte technologický rozmer rustikálnej obývačky.  

6. Odhaľte svoje umelecké cítenie prostredníctvom expresívneho umenia

Ďalším spôsobom, ktorým je možné navodiť rustikálnu atmosféru vo vašom domove, je vyzdobiť ju umeleckými dielami, ktoré poukážu na vaše kreatívne cítenie. Nástenné maľby, výrazná grafika, či maľby výrazných symbolov (umiestnené na odkrytej tehlovej stene) sú skvelým spôsobom, ako pridať vašej miestnosti okamžitý šmrnc. Rovnako však môžete prísť aj so svojimi vlastnými dielami, ktoré budú inšpirované okolím, nakoľko už aj obyčajná abstraktná maľba dokáže premeniť vašu nudnú a monotónnu obývaciu izbu na umelecké dielo. Vzhľadom na to, že pri tomto type dekorovania sa taktiež snažíte o vytvorenie, respektíve zachovanie rustikálneho štýlu, nezabúdajte pri maľovaní myslieť na zakomponovanie aj istého moderného prvku, napr. ultra-elegantného moderného rámu pre obraz.

Je zrejmé, že prírodný štýl bývania znásobujú prírodné farby a inak to teda nie je ani v prípade rustikálneho štýlu. Odporúčané farby (či už pre celú miestnosť, alebo len pre jej umelecké diela) sú preto prírodné farby s výnimkou tmavých odtieňov. Dominantnou je tak biela farba. Naozaj vhodne ju pritom dopĺňajú pastelové farby, alebo farby (v už spomínaných) prírodných tónoch. Do jednej miestnosti sa však nesnažte zakomponovať viac ako tri farby súčasne. 

7. Pridajte do svojho interiéru aj domácky vyrobené dekorácie

Pre tých menej šťastných nájomníkov, ktorí vo svojom dome nemajú betónové podlahy a odhalené tehlové steny, máme taktiež dobré správy. Nech je totižto vaše bývanie akékoľvek, vždy sa môžete obrátiť na svoje kreatívne schopnosti a v danej situácii si vypomôcť. V skutočnosti sa stáva trendom, že stále viac a viac ľudí sa tejto činnosti venuje a miesto nakupovania drahých doplnkov a materiálov si ich jednoducho vytvoria sami. Pozrite si preto niektoré techniky povrchovej úpravy a pokiaľ ste s používaním elektrického náradia stotožnení, zvážte svojpomocné vytvorenie vlastného rustikálneho interiéru. Taktiež môžete zapracovať na vytvorení vlastných kreatívnych svietidiel a ďalších podobných doplnkov, ktoré sú pre rustikálny dizajn takmer nevyhnutnosťou.

Čo sa týka zvyšných doplnkov interiéru, ktoré si môžete taktiež vytvoriť sami - platí pravidlo, že by mali byť vytvorené z prírodných materiálov. Odporúča sa preto najmä vlna, ľan, bavlna a hodváb. 

8. Zvážte opätovné využívanie materiálov, alebo zmenu ich pôvodného využitia

Nie je pravdou, že pokiaľ sa snažíte zariadiť si izbu v rustikálnom štýle, miniete na to neskutočný balík peňazí. Existuje mnoho rôznych spôsobov, akými sa dá materiál využiť aj na iné účely, než pre aké je pôvodne vytvorený. Taktiež existuje viacero nápadov, ktorými sa dá materiál zrecyklovať a opätovne využiť. Napr. ak premýšľate nad renováciou svojho domu, môžete na ňu využiť konštrukčné prvky, materiál, či nábytok, ktoré boli zrecyklované zo starých skladov, stodol či starších budov, ktoré boli pred nejakým časom zbúrané. Nemusíte sa báť nechať vyniknúť ich krásu, ktorá bola preverená nielen rokmi, ale aj vplyvom času. V tomto štýle totižto platí, že čím staršie a ošarpanejšie veci sú, tým viac vnesú do vášho interiéru autentický rustikálny závan.

V súčasnosti existuje viacero miest, respektíve úložísk, kde takéto materiály môžete nájsť a jednoducho získať. Hľadajte v nich pritom materiály a veci, ktoré môžete vo vašom bývaní opätovne použiť a to aj nekonvenčným spôsobom. Reč môže byť o železničných podvaloch, ktoré môžete upevniť na strop. Prostredníctvom takéhoto zariaďovania svojho domova tak nielen že získate potreby na svoju renováciu za lacnejší peniaz, ale váš rustikálny dizajn sa stane o to viac autentickejším.

Trendy v oblasti bytových dekorácií pre rok 2020
Chyby, ktorým sa treba vyvarovať pri kúpe novej po...

Related Posts

 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.elgauco.sk/

Predajňa v CITY PARKU

Exkluzívna predajňa sedacích súprav EL GAUČO sa nachádza priamo v obchodnej pasáži CITY PARK v Trnave. Na ploche 800 m2 ponúka viac ako 40 typov vystavených sedačiek, aby ste sa o ich kvalitách mohli presvedčiť ešte pred samotnou kúpou. EL GAUČO sa zameriava i na rozšírený sortiment exkluzívneho nábytku - stoly, stolíky, stoličky.

pre1pre4
logo 2

800 m2

predajnej plochy v CITY PARKU

viac ako 40

vystavených sedacích súprav v predajni

viac ako 450

predajných položiek ponúkaných z nášho sortimentu

city park

Copyright El GAUČO s.r.o. 2017, web a seo: fg Ateliér